Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
925 postów 770 komentarzy

Wystawa prac artystów-malarzy na użyczonym płocie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wystawa na panelach artystów-malarzy na Warszawskim Żoliborzu, na płocie użyczonym przez malarkę Bognę Lewtak-Baczyńską, ponieważ nie ma dla nich miejsca w przestrzeni publicznej.

Obecnie na płocie, zza krzaków można obejrzeć dziesiątą i zarazem jedenastą wystawę. „Herbert Clark Hoover” oraz „Męczennicy świeccy i duchowni”. II wojna światowa – obozy zagłady, Powstanie Warszawskie, Kresy Polskie i in. czasy powojenne. Dwie wystawy grupy artystów „ROTA” można oglądać od 18 czerwca 2017.

O wystawie opowiadają artystki-malarki Hanna Korecka i Larysa Jaromska. Część wystawy dotyczy Herberta Clarka Hoovera. Dzięki jego inicjatywie i przyjaźni z I.J. Paderewskim była możliwość  dotarcia do Prezydenta Wilsona. Paderewski mógł przedstawiać swój program niepodległościowy. Podpisano Traktat wersalski.

Herbert Hoover, wielki przyjaciel Polski i Polaków, 31 Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. Honorowy Obywatel Lwowa (1919) Warszawy (1921). Stworzył Commission for Polish Rellef dostarczającą żywność i odzież dla okupowanej Polski. Organizował pomoc dla Polaków w obydwu wojnach światowych i po ich zakończeniu.

W historycznym centrum Warszawy, na skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu, w październikowy dzień 1922 r. odsłonięto pomnik, który miał przypominać przyszłym pokoleniom Polaków, wkład Stanów Zjednoczonych Ameryki i jej obywatela – Herberta Hoovera w odradzanie się życia w niepodległym państwie polskim. Dzisiaj, w wyniku działań II wojny światowej i polityki władz komunistycznych, po pomniku nie pozostał żaden ślad. Na skwerze stoi tylko niewielki ułomek balkonu z Zamku Królewskiego  zaś postać Hoovera, upamiętniona tablicą, stojącą obecnie na skwerze jego imienia, niewielu Polakom kojarzy się z historią gospodarczą i polityczną Polski po 1918 r.

Do tej pory nie mamy pomnika wdzięczności Ameryce. Powstał nawet społeczny komitet, ale nie został sfinalizowany. Hanna Korecka była inicjatorem odbudowy pomnika na Krakowskim Przedmieściu. Na skwer powinien powrócić pomnik Wdzięczności Ameryce.


Link do filmu z wystawy na płocie:


https://www.youtube.com/watch?v=S_yEqM5-NGE

 

Pomnik Wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych Ameryki,
dłuta Xawerego Dunikowskiego, skwer Hoovera na Krakowskim Przedmieściu,
(w uznaniu pomocy zorganizowanej przez Hoovera, odsłonięty 22 października 1922 r.)
Hoover Institution Library and Archives

 

KOMENTARZE

  • Polska kultura na płotach lub w katakombach.
    Świetny performance art, a także Twój reportaż zdjęciowy i filmowy z wystawy na płotach Pani Bogny.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • Koincydencja czy przypadek tego płocianego hołdu
    z wizytą szefa hegemonistycznego państwa, czy wyrobiony "artystycznie" przez zięcia i córunię, pepeg trafi na tą wystawę ?
    "Dzieła" nie powalają, delikatnie mówiąc, w stylu soc agitek.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930