Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
925 postów 770 komentarzy

Powązki „Łączka” – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Fotoreportaż. Kombatanci, rodziny Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji samorządowych, grupy rekonstrukcyjne oraz warszawiacy wzięli udział we wtorkowych obchodach

Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 Uroczystość odbyła się na tzw. „Łączce” na Wojskowych Powązkach.

Trzeba kultywować pamięć Żołnierzy Wyklętych, zwłaszcza w tym miejscu, gdzie nadal spoczywają nierozpoznani.

Prof. Wiesław Jan Wysockizwrócił się do tych, którzy - jak to określił - noszą "blizny historii i obolałą pamięć". - Armia Podziemna powraca i będzie wracała jeszcze długo - zaznaczył.

zwrócił się do tych, którzy - jak to określił - noszą "blizny historii i obolałą pamięć". - Armia Podziemna powraca i będzie wracała jeszcze długo - zaznaczył.

- Chcemy, aby duch wolności - który mierzy się nie panteonikami, ale krzyżami - tu zatriumfował. Chcemy, żeby było to miejsce polskie - Campo Santo, na wzór Cmentarza Orląt - oświadczył.

Krzysztof Szwagrzyk przypomniał, że pod pomnikami (cmentarza) wciąż spoczywa ponad 90 bohaterów oraz że nadal nie zostali odnalezieni m.in. gen. August Emil Fieldorf, płk. Łukasz Ciepliński i rotm. Witold Pilecki. Jego zdaniem powinniśmy "spełnić swój obowiązek do końca i odnaleźć wszystkich bohaterów".

Modlitwę w intencji zamordowanych i poległych - tych, którzy "swoje życie złożyli w ofierze za Polskę wolną, niepodległą" - poprowadził ksiądz Stanisław Małkowski. 

Wieńce przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych złożyli m.in. przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa, Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność", Instytutu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Fundacji "Łączka".
Kwiaty złożyli reprezentanci warszawskiego obwodu zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych, Związek Strzelecki "Strzelec", członkowie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej itd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

  • @
    W filmie omówiona jest symbolika Panteonu na "Łączce"

    https://www.youtube.com/watch?v=RRcznXdWs5w

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930